Tai dažniausias klausimas, kurį mums užduoda būsimieji verslininkai, nusprendę kreiptis pagalbos dėl įmonės steigimo. Juridinės formos pasirinkimas yra išties svarbus elementas, nuo kurio priklauso jūsų startas, tam tikri veiklos principai, galimybės, tad jį rūpestingai apgalvoti tikrai reikia.
Lengviausias būdas tai padaryti – įsivertinti pliusus ir minusus. Būtent tokiu gana elementariu patarimu pirmiausiai pasidaliname su klientais, išgirdę klausimus, kuo skiriasi mažoji bendrija (MB) ir uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ar kurią juridinę formą geriau rinktis.
Esate panašioje kryžkelėje? Kviečiame susipažinti su pagrindiniais MB ir UAB bruožais ir pliusais bei minusais.
Atsakomybė
Pradėkime nuo MB ir UAB siejančio vieno bendro privalumo – mažos atsakomybės verslo tipo. Abu yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys, o tai reiškia, kad įmonių savininkas neatsako savo asmeniniu turtu įmonės bankroto atveju.
Steigimas
Ir MB, ir UAB gali būti steigiama dviem būdais: elektroniniu arba su notaro pagalba. MB steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys (1–10 narių), tuo tarpu UAB gali steigti ir juridiniai asmenys(1–250 akcininkų).
Kapitalas ir įnašai
Jei nuspręsite steigti MB, jūsų įstatinis kapitalas galės būti labai simboliškas – kad ir vieno euro mokestis. Kokį įnašą steigėjas (MB narys) padarys, tokia įmonės turto dalis jam ir priklausys. Visgi nepaisant įnašo dydžio visi MB nariai turi tik po vieną balsą visuotiniame narių susirinkime. O štai UAB minimalus įstatinis kapitalas yra 1000eurų. Padalinus visą kapitalą į dalis, tai yra akcijas, jų skaičius nurodys įmonės turto dalį, kuri procentaliai priklauso vienam akcininkui.
Įmonės valdymo organai
Jei nuspręsite steigti MB, galėsite pasirinkti vieną iš dviejų MB organų struktūrų: MB narių susirinkimą, kuris taps valdymo organu, arba vadovą, kuris dirbs pagal civilinę sutartį. Šiuo atveju narių susirinkimas išliks valdymo organu, priimančiu svarbiausius MB sprendimus. UAB būtinai turi turėti direktorių ir akcininkų susirinkimą, o stebėtojų taryba gali tapti kolegialiu valdymo organu.
MB privalumai...
- neturi privalomo įstatinio kapitalo
- vadovas dirba pagal civilinę paslaugų sutartį
- nebūtinas vadovas ir buhalteris
- nariai gali veikti įmonės vardu be darbo sutarčių
- galima išmokėti pelną avansu (nereikia laukti metų pabaigos)
- narys gali išeiti iš verslo atsiimdamas savo įnašą arba gali perleisti nario teises kitam asmeniui
...ir trūkumai
- steigėjais gali būti tik fiziniai asmenys, todėl sunkiau pritraukti investuotojus (kitus juridinius vienetus)
- už kiekvieną MB narį reikia mokėti PSD įmokas nuo minimalaus darbo užmokesčio
- mažiau žinoma verslo forma užsienio rinkose
UAB privalumai...
- lengviau pritraukti investuotojus, nes akcininkais gali būti ir fiziniai, ir juridiniai asmenys
- ribotos civilinės atsakomybės – akcininkas rizikuoja tik įmonės, o ne asmeniniu turtu
- yra galimybė pasitraukti iš verslo pardavus ar perleidus savo akcijas
...ir trūkumai
- turi privalomą minimalų 1000 eurų įstatinį kapitalą
- jei gavo pelno, akcininkas dividendus išsimoka tik pasibaigus finansiniams metams
- reikalingas vadovas ir buhalteris (ar buhalterinių paslaugų įmonė)
Kaip matote, savų pliusų bei minusų turi tiek MB, tiek UAB juridinis statusas. Visgi MB steigimas yra nepalyginamai paprastesnis ir greitesnis, nebūtina išlaidauti ieškant konsultantų, kurie rekomenduojami steigiant UAB – viską galite pasidaryti per nuotolį užpildę reikalingas formas Registrų centro svetainėje.
Pradėti nuo MB naudinga ir tuo atveju, jei nesate tikri dėl verslo stabilumo, juk tapti UAB galėsite vos pajautę, jog veikla įsivažiuoja. Visgi jūsų valia, kurį variantą įsivertinę visus pirmiau aptartus aspektus pasirinksite. Bet kuriuo atveju linkime kuo didžiausios sėkmės startuojant ir kviečiame kreiptis, jei turite bet kokių įmonės steigimo ar kitų buhalterinių reikalų tvarkymo klausimų – pasistengsime jums padėti.
...