Kaip žinia, pridėtinės vertės mokestis, arba PVM – tai, ką sumokame nuo pardavimo metu sukurtos prekių ir paslaugų pridėtinės vertės. O PVM mokėtojas – nustatyta tvarka mokesčių administratoriaus užregistruotas asmuo, turintis mokėti PVM. Tiek įmonės, tiek asmenys, vykdantys individualią veiklą, gali savanoriškai įsiregistruoti PVM mokėtoju ir nelaukti, kuomet tai taps įstatymo nustatyta prievole – pavyzdžiui, viršijus 45 tūkst. metinės apyvartos ribą.
Taigi dar keli klausimai, kurie neduoda ramybės daugeliui mano konsultuojamų pradedančiųjų verslininkų – kuo skiriasi PVM ir ne PVM mokėtojo statusai ir kaip žinoti, ar jau verta patiems tapti PVM mokėtoju, jei iki šiol tokio statuso dar neturėjo.
Vienintelio teisingo atsakymo šioje situacijoje nėra. Tačiau egzistuoja kelios elementarios taisyklės, susijusios su jūsų kuriamu produktu ar paslauga bei jų pirkėjų tipais. Būtent pagal jas įsivertinus asmeninę situaciją pavyks priimti tinkamiausią sprendimą: ar jau laikas įsiregistruoti kaip PVM mokėtojui, o gal verta neskubėti ir kol kas vystyti veiklą ne PVM mokėtojo statusu.
Atsakykite sau į kelis klausimus, jei dvejojate, ar būti PVM mokėtoju iš tiesų naudinga ✓
Ar parduosite paslaugas ar prekes PVM mokėtojams?
- Jei taip, tapti PVM mokėtoju verta, nes klientams jūsų paslaugų ar prekių kaina bus tokia pati.
- Jei ne, verčiau kol kas likti ne PVM mokėtoju.
Ar paslaugas ir medžiagas, reikalingas savo veiklai, pirksite iš PVM mokėtojų?
- Jei taip, už įsigytas paslaugas ar medžiagas galėsite susigrąžinti sumokėtą PVM.
- Jei ne, nebus ko susigrąžinti.
Ar paslaugas ir medžiagas, reikalingas savo veiklai, pirksite iš ES valstybių?
- Jei būsite PVM mokėtojas, tokiu atveju jums bus taikomas nulinis PVM tarifas.
- Jei būsite ne PVM mokėtojas, paslaugos ir medžiagos kainuos brangiau, nes bus priskaičiuotas parduodančios šalies PVM tarifas.
Ar jūsų veiklai bus reikalingos „Google“, „Facebook“ ir pan. paslaugos?
- Jei taip, būdamas ne PVM mokėtoju privalėsite papildomai apskaičiuoti PVM ir sumokėti VMI, nors ir tokių platformų tiekėjai savo sąskaitose dažniausiai nurodo nulinį PVM.Ar norite, kad jūsų įmonė atrodytų solidžiau ir patikimiau?Jei taip, tapti PVM mokėtoju verta, nes šis statusas indikuos didesnę apyvartą arba stambesnius užsakovus.
Egzistuoja tokia nerašyta taisyklė, kad dažniausiai savo noru registruotis tapti PVM mokėtoju apsimoka tuomet, kai ir jūsų klientai – teikiamų paslaugų ar prekių pirkėjai – yra PVM mokėtojai. Visgi patariame neskubant įsivertinti visas konkrečias pirmiau aprašytas aplinkybes ir tik tuomet priimti galutinį sprendimą.
Jei visgi nuspręsite, kad jau laikas tapti PVM mokėtoju, reikės VMI pateikti prašymą įtraukti įmonę į PVM mokėtojų registrą ir kitus reikalingus dokumentus. Jį nagrinėjantys specialistai vertins jūsų įmonės veiklą, vykdymo schemą, buveinės, sandėlių, jei tokie reikalingi veiklai vykdyti, buvimą ir kitus aspektus. Šis procesas trunka neilgai – sprendimas priimamas per 3 darbo dienas nuo visų būtinų dokumentų pateikimo.