Nusprendus realizuoti pirmojo nuosavo verslo idėją, neabejotinai gali kilti daugybė trikdančių klausimų dėl bene esminio startinio formalumo – įmonės steigimo. Norėdami įveikti iššūkį, veikiausiai dėl laiko ir papildomų rūpesčių stokos skubėtumėte kreiptis į buhalterines paslaugas teikiančias įmones ar ieškoti individualiai dirbančių buhalterių, kurie viską sutvarkytų.
Visgi verslo idėjos „įforminimo“ procesas nėra toks jau sudėtingas, kai turi patikimą šaltinį, kuris suprantamai paaiškina, kaip viskas veikia. Šiuo klausimutam esame mes – drąsiai galite vadinti tavoapskaita.lt komandą savo asmenine buhalterinių paslaugų konsultantais. Metas judėti prie kitos užduoties – išsiaiškinti esminius sklandaus ir teisingo įmonės steigimo niuansus, kad klaidžiotib iurokratiniuose labirintuose reikėtų kuo mažiau.
Tad kokius žingsnius atlikti savarankiškai steigiant įmonę?
Susikurkite įmonės pavadinimą
Viena vertus, tai smagioji ir gana kūrybiška verslo pradžios dalis, iš kitos pusės – gana ilgas ir, žinoma, atsakingas procesas, todėl rekomenduoju nepasilikti šios užduoties paskutinei minutei ir pradėti galvoti apie savo būsimos veiklos vardą kuo anksčiau. Kaip tai padaryti nuosekliai ir kur ieškoti atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus dėl Lietuvoje įmonių pavadinimams galiojančių reikalavimų? Registrų centro svetainėje.
Išsigryninę įmonės pavadinimo viziją, Juridinių asmenių registre patikrinkite, ar tokio pavadinimo neturi kažkas kitas. Jei viskas tvarkoje, tame pačiame registre jį rezervuokite.
Pasiruoškite įmonės steigimo dokumentus
Steigimo aktą, jei individualią įmonę steigia vienas asmuo,arba steigimo sutartį, jei steigėjų keletas – šiame dokumente bus numatomos įmonės steigimo sąlygos. Taip pat jums reikės būsimos įmonės įstatų bei steigiamojo akcininkų susirinkimo protokolo, kuriuo patvirtinami įmonės valdymo organų nariai.
Specifinių žinių įmonės steigimo dokumentams pasirengti nereikia, nes visų jų pavyzdžius galite rasti Juridinių asmenų registre. Jei visgi norite sutaupyti laiko ir svarbiau kuo greičiau pradėti įmonės veiklą ar tiesiog nėra noro domėtis jos steigimo dokumentų rengimo procesu nėra, galite kreiptis į pagalbininkus, teikiančius buhalterines paslaugas. Taip įmonės įsteigimo ir užregistravimo Juridinių asmenų registre kelias bus greitesnis ir patogesnis.
Numatykite įmonės registracijos adresą
Pagal Lietuvos įstatymus bet kuri įmonė privalo registruoti savo buveinę ir turėti registracijos adresą.
Sudarykite įstatinį kapitalą ir atsidarykite kaupiamąją sąskaitą
Banko paslaugos ne tik reikalingos kiekvienai įmonei. Turintjame sąskaitą, paprasčiau tvarkyti kasdienius finansinius reikalus: naudotis banko paslaugomis jo filialuose ar internetu, sekti įplaukas bei išlaidas, pateikti reikiamas ataskaitas ir deklaracijas, galiausiai patogiai pervesti darbo užmokestį. Tai tik keli banko sąskaitos privalumai – ilgainiui banko paslaugų patogumą ir poveikį geresniam darbo procesui patirsite patys.
Atsispausdinę pasirašytą įmonės steigimo aktą arba sutartį ir įgaliojimą, keliaukite į artimiausią banko padalinį atsidaryti kaupiamosios sąskaitos. Į ją įmokėjus suformuotą įstatinio kapitalo sumą, banko darbuotojas savo ruožtu išduos pažymą, patvirtinančią, jog įstatinis kapitalas sudarytas, ir nurodančią jūsų įmonės banko sąskaitą.
Dokumentus pateikite patvirtinti notarui*
* Šis žingsnis nėra privalomas, tačiau kartais be jo neapsieinama. Nors pastaruoju metu įmonės dažniausiai steigiamos tiesiog Registrų centro svetainėje, pateikiant šabloniškus įstatus, kai kurioms standartiniai įmonės įstatai netinka. Tokiu atveju kreipiamasis į notarus tampa priešpaskutine stotele įmonės steigimo procese, po kurios lauks tik įmonės registracija Juridinių asmenų registre. Kreipimosi tikslas – notariškai pasitvirtinti prašyme įregistruoti įmonę nurodytų dokumentų tikrumą, taip pat įstatų atitiktį galiojančių įstatymų reikalavimams ir galiausiai faktą, jog įmonę galima registruoti.
Užregistruokite dokumentus Juridinių asmenų registre
Kaip minėjome pirmiau, įmonės steigimo procedūrą galima patikėti tuo užsiimančiai buhalterines paslaugas teikiančiai įmonei ar buhalteriui. Tačiau užregistruoti dokumentus galite ir patys – per Registrų centro svetainę, kurioje viskas įvyksta automatiškai, tad sunku tikrai nebus.
Bet kuriuo atveju po šio žingsnio jūsų įmonės steigimas bus laikomas sėkmingai baigtu. Gausite įmonės pažymėjimą ir oficialiai tapsite juridiniu asmeniu, įmonės vardu įgysite teises bei pareigas ir galėsite būti ieškovu ar atsakovu teisme. Užsiimti ūkine komercine veikla, sudarinėti sandorius – kitaip tariant, pradėti dirbti – galite nuo pat įregistravimo momento. Tačiau rekomenduoju nepamiršti dar vieno svarbaus dalyko: skirti bent šiek tiek laiko pasidžiaugti, jog pagaliau įsteigėte įmonę!