Atgal

Dažniausiai užduodami klausimai apie atostogų kaupinius

Įsibėgėjus vasarai, įmonių kolektyvams aktualesnis tampa turimų pelnyto poilsio dienų skaičius, o jų darbdaviams –  ir kita su atostogų kaupiniais susijusi informacija. Šios srities valdymas svarbus tiek finansinei, tiek žmogiškųjų išteklių strategijai, todėl atostogų politiką rekomenduoju reguliariai peržiūrėti ir pagal poreikį vis atnaujinti, atsižvelgiant į teisinius reikalavimus ir vidinius organizacijos poreikius. Tvarkytis su šia užduotimi kviečiu vadovaujantis trumpa atmintine. Joje atsakiau į esminius dažniausiai įmonės buhalterine apskaita besirūpinantiems ekspertams užduodamus klausimus atostogų kaupinių tema. 

Kodėl svarbu žinoti, kiek atostogų dienų sukaupta? 

Pirmiausia, žinoma, todėl, kad darbuotojui nusprendus nutraukti darbo santykius įmonė turės išmokėti kompensaciją už visas nepanaudotas atostogų dienas. Be to, sukauptos atostogos laikomos įmonės įsipareigojimu ir mažina pelną, todėl šis rodiklis svarbus tiek finansinei atskaitomybei, tiek verslo planavimui. Norėdami likti ramūs, kad šie procesai nesutriks, prieš atostogų sezoną (arba dažniau) paprašykite buhalterinės apskaitos specialisto pateikti informaciją apie darbuotojams priklausančių laisvadienių skaičių. 

Kokia privaloma atostogų trukmė?

Konkreti trukmė priklauso nuo profesijos. Didžiajai daliai dirbančiųjų priklauso 20 darbo dienų kasmetinių atostogų, kai kurioms mūsų šalies Darbo kodekse išskirtoms profesijoms – 40 darbo dienų. Pagal Darbo kodeksą atostogos taip pat turi būti suteikiamos kiekvienam darbuotojui nors kartą per darbo metus. Taip pat turite užtikrinti, kad bent vienas atostogų laikotarpis būtų ilgesnis nei 10 darbo dienų. To reikalauja ne tik teisinės nuostatos, bet ir vertybinės patikimo, šiuolaikiško, išmintingo darbdavio nuostatos. Juk užtikrindami žmonių gerovę ir efektyvumą mainais gaunate atitinkamus rezultatus – pailsėjusius ir motyvuotus darbuotojus, padedančius auginti įmonę.

Kas lemia atostoginių dydį? 

Tai priklauso nuo darbuotojo užmokesčio per paskutinius tris mėnesius iki atostogų pradžios. Kuo didesnį atlyginimą darbuotojas gavo per šį laikotarpį, tuo atostoginiai bus didesni. Jie taip pat bus didesni, jei tą mėnesį, kai asmuo atostogauja, darbo dienų yra daugiau, lyginant su ankstesniais mėnesiais, pagal kuriuos skaičiuojamas atostoginių vidurkis ir kuriais darbo dienų buvo mažiau. 

Kam reikalingas atostogų grafikas? 

Tam, kad išvengtumėte situacijų, kai dėl tuo pačiu metu atostogaujančių darbuotojų sunku palaikyti sklandžią įmonės procesų veiklą ir kenčia darbo našumas. Pavyzdžiui, klientai ir projektai lieka be priežiūros, o besiilsinčius kolegas pavaduojantiems žmonėms tenka per daug krūvio. Taigi suformuokite ir kolektyvui pristatykite aiškią atostogų suteikimo tvarką, taip pat paruoškite metų ar pusmečio eigoje planuojamų atostogų grafiką. Pasidalinkite juo su komandos nariais ir paprašykite užpildyti, kiek įmanoma anksčiau, dar prieš prasidedant aktyviausiems atostogų laikotarpiams.  

Ką dar svarbu žinoti apie atostogų kaupinius? 

Su atostogų kaupiniais susijusiems klausimams įtakos gali turėti įvairūs faktoriai, pradedant, pavyzdžiui, Darbo kodekso pokyčiais, numatančiais naują atostogų suteikimo tvarką ar jų skaičiavimą. Papildomus teisiškai tinkamus atostogų suteikimo ar kaupimo principus gali numatyti ir įmonės politiką kuriantys organizacijų vadovai ar savininkai.  Pačių darbuotojų sprendimus dėl atostogų laiko ar trukmės gali padiktuoti ir asmeninė finansinė situacija. Pavyzdžiui, tie, kurių pajamos pakankamos ir stabilios, veikiausiai atostogaus dažniau ir ilgiau. Įtakos turi ir šalies ekonomika – jei ši, tarkime, patiria sunkmetį, dirbantieji neretai linkę atostogų imti mažiau ir rečiau, kad parodytų atsidavimą ir išsaugotų darbo vietą. 

KONSULTACIJA

Turite klausimų?
Rezervuokite laiką nemokamai konsultacijai.

Mūsų buhalterinės apskaitos ekspertai atsakys į visus Jums rūpimus klausimus nemokamos konsultacijos metu.
patarimai

Patarimai ir naudinga informacija Jūsų verslo startui

Mūsų buhalterės nuolat susiduria su klausimais tiek apie naujų įmonių steigimą, tiek apie kasdienes buhalterinės apskaitos situacijas. Todėl stengiamės į juos atsakyti iš anksto ir pateikiame savo patarimus.
PVM mokėtojas: kaip žinoti, ar jau laikas juo tapti?
Kaip žinia, pridėtinės vertės mokestis, arba PVM – tai, ką sumokame nuo pardavimo metu sukurtos prekių ir paslaugų pridėtinės vertės. O PVM mokėtojas – nustatyta tvarka mokesčių administratoriaus užregistruotas asmuo, turintis mokėti PVM. Tiek įmonės, tiek asmenys, vykdantys individualią veiklą, gali savanoriškai įsiregistruoti PVM mokėtoju ir nelaukti, kuomet tai taps įstatymo nustatyta prievole – pavyzdžiui, viršijus 45 tūkst. metinės apyvartos ribą.
Taigi dar keli klausimai, kurie neduoda ramybės daugeliui mano konsultuojamų pradedančiųjų verslininkų – kuo skiriasi PVM ir ne PVM mokėtojo statusai ir kaip žinoti, ar jau verta patiems tapti PVM mokėtoju, jei iki šiol tokio statuso dar neturėjo.
Vienintelio teisingo atsakymo šioje situacijoje nėra. Tačiau egzistuoja kelios elementarios taisyklės, susijusios su jūsų kuriamu produktu ar paslauga bei jų pirkėjų tipais. Būtent pagal jas įsivertinus asmeninę situaciją pavyks priimti tinkamiausią sprendimą: ar jau laikas įsiregistruoti kaip PVM mokėtojui, o gal verta neskubėti ir kol kas vystyti veiklą ne PVM mokėtojo statusu.
Daugiau
Įmonės steigimas savarankiškai: nuo ko pradėti?
Nusprendus realizuoti pirmojo nuosavo verslo idėją, neabejotinai gali kilti daugybė trikdančių klausimų dėl bene esminio startinio formalumo – įmonės steigimo. Norėdami įveikti iššūkį, veikiausiai dėl laiko ir papildomų rūpesčių stokos skubėtumėte kreiptis į buhalterines paslaugas teikiančias įmones ar ieškoti individualiai dirbančių buhalterių, kurie viską sutvarkytų.
Visgi verslo idėjos „įforminimo“ procesas nėra toks jau sudėtingas, kai turi patikimą šaltinį, kuris suprantamai  paaiškina, kaip viskas veikia. Šiuo klausimu tam esame mes – drąsiai galite vadinti tavoapskaita.lt komandą savo asmenine buhalterinių paslaugų konsultantais. Metas judėti prie kitos užduoties – išsiaiškinti esminius sklandaus ir teisingo įmonės steigimo niuansus, kad klaidžioti biurokratiniuose labirintuose reikėtų kuo mažiau.
Daugiau
Kuo skiriasi MB ir UAB? Ir ką pasirinkti?
Tai dažniausias klausimas, kurį mums užduoda būsimieji verslininkai, nusprendę kreiptis pagalbos dėl įmonės steigimo. Juridinės formos pasirinkimas yra išties yra svarbus elementas, nuo kurio priklauso jūsų startas, tam tikri veiklos principai, galimybės, tad jį rūpestingai apgalvoti tikrai reikia.
Lengviausias būdas tai padaryti – įsivertinti pliusus ir minusus. Būtent tokiu gana elementariu patarimu pirmiausiai pasidaliname su klientais, išgirdę klausimus, kuo skiriasi mažoji bendrija (MB) ir uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ar kurią juridinę formą geriau rinktis.
Esate panašioje kryžkelėje? Kviečiame susipažinti su pagrindiniais MB ir UAB bruožais ir pliusais bei minusais.
Atsakomybė
Pradėkime nuo MB ir UAB siejančio vieno bendro privalumo – mažos atsakomybės verslo tipo. Abu yra ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys, o tai reiškia, kad įmonių savininkas neatsako savo asmeniniu turtu įmonės bankroto atveju.Lengviausias būdas tai padaryti – įsivertinti pliusus ir minusus. Būtent tokiu gana elementariu patarimu pirmiausiai pasidaliname su klientais, išgirdę klausimus, kuo skiriasi mažoji bendrija (MB) ir uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ar kurią juridinę formą geriau rinktis.
Daugiau
Automobilių naudojimas ir apmokestinimas įmonės veikloje
Kuomet transporto priemonė įsigyjama įmonės vardu, versle ji turi būti naudojama pagal paskirtį: uždirbti pajamas ir gauti ekonominę naudą. Darbuotojui naudojant automobilį už įmonės veiklos ribų, tai yra savoms reikmėms (vykstant apsipirkti po darbo ar atostogauti), gaunama nauda turi būti atitinkamai apmokestinama. Kalbant paprastai, reikia susimokėti papildomus automobilio mokesčius. Tokia 2021 m. sugriežtinta mokesčių administratoriaus kontrolė įmonės automobilių naudojimui ne tik įmonės veikloje įnešė nemažai sumaišties.
Daugiau
Amžina dilema, kai reikia mokėti mokesčius: įmokų kodai
Įmokų kodai – tai, kas nesvetima visiems darbingo amžiaus asmenims, gaunantiems pajamų gyvenant Lietuvoje, bei juolab verslams: nesvarbu, turite mažąją bendriją ar didesnę individualią įmonę. Ir tuo pačiu lengvas galvos skausmas, kai ateina metas mokėti mokesčius, o ne kartą naudota vos trijų ar keturių skaičių įmokos kodo kombinacija eilinį kartą pasimiršta.
Būna ir taip, kad rūpintis mokestine prievole ir įmokos kodais apskritai tenka pirmą kartą. Nepatyrusiam verslui, kurio ne tik vystymu, bet ir finansiniu administravimu rūpinasi tas pats specifinių žinių šioje srityje neturintis žmogus, ar individualiam asmeniui, neseniai pradėjusiam pajamų teikiančią veiklą.
Visgi atliekant mokesčių įmokos VMI ar „Sodrai“ pavedimą nurodyti tikslų įmokos kodą būtina, jei norite, kad patvirtinimas apie jūsų kaip sąžiningo ir atsakingo verslo savininko ar piliečio atliktą pareigą be jokių nesklandumų atsidurtų valstybės biudžete.
Daugiau
DUK
Dažniausiai užduodami klausimai
Taupome Jūsų laiką ir atsakome į mūsų klientų dažniausiai užduodamus klausimus.
Vis dar turite klausimų? Užduokite juos užpildydami formą.
Pateikite klausimą ir atsakysime Jums per vieną darbo dieną
Jūsų užklausa gauta. Susisieksime su Jumis per vieną darbo dieną.
Užklausos išsiųsti nepavyko. Patikrinkite ar teisingai įvedėte el. pašto adresą, telefono numerį ir užpildėte visus laukus.
El. paštas
Susisiekite tiesiogiai el. paštu
info@tavoapskaita.lt
Tel. Nr.
Susisiekite tiesiogiai telefonu
+370 614 03 533